Ökošampoonidele üleminek: kohe, homme, kunagi hiljem?

17.07.2018
 
 
Nii mõnigi looduslikumat eluviisi harrastav inimene on avastanud, et ei pea kasutama vaid tavašampooni, et juuksed puhtaks ja särama saada. Looduslikud šampoonid ja juuksepalsamid teevad juustega samasuguseid imesid, kuid üleminek võib paljudele juba ette tunduda kui mitte raskena, siis omaette protsessina.
 
Mingis mõttes see ongi protsess, kuid see ei pea ilmtingimata raske olema. Kui juuksed on harjunud sünteetiliste ühenditega, siis samamoodi peavad nad nö vanast lahti laskma ja uuega harjuma.
 
Kuivad juuksed? Võibolla kõige rohkem peljatakse, et ökošampooniga pestes võivad juuksed muutuda kuivaks. Esmapilgul nii justkui tundubki. Asi selles, et tavašampooniga pestes jäävad juuksed küll siidiseks, kuid see on tegelikult petlik tulemus. Šampoonis sisalduv silikoon ei lase juuksekarval hingata, nii et see jääb küll väliselt siidine, kuid seestpoolt habras ja kuiv. Looduslikke šampoone kasutama hakates tuleb silikoon ajapikku pestes maha (värvitud juustest ka värvijäägid) ning juuksed hakkavad oma loomulikku elu elama, sidudes naturaalsel teel õhust niiskust. Silikoonist tulenevad nähud kaovad ajaga ja juuksed muutuvad elujõulistemateks ja tugevamateks.
 
Miks vahutab vähe? Šampoonide kasutamisel üks erinevus on veel, et ökošampoonid vahutavad vähem või üldse mitte. Vahu annavad šampoonidele tugevaid pindaktiivseid pesuaineid - sulfaadid SLS (sodium laureth sulfaat või sodium lauryl sulfaat). Probleem seisneb aga selles, et sulfaadid viivad nahalt loomuliku rasu-kaitsekihi. Kui SLS-i on toote koostises juba 0,5%, siis on see nahka ärritav ja kahjulik. Šampoonides on SLS-i enamasti lausa 40%. Siit saavad alguse erinevad nahaprobleemid ja algab ka juuste väljalangemine.Vähene vahutavus võib algul tunduda harjumatu, kuid see ei vähenda kindlasti pesemise efektiivsust.
 
Koostisosadest. Tavašampoonide koostisosadeks ongi sünteetilised pesuained SLS, parabeenid, silikoonid, säilitusained, sünteetilised lõhnaained, erinevad petrokemikaalid ja vahuained. Ökošampoonidesse lisatakse aga taimsel toorainel põhinevaid puhastusaineid, taimeekstrakte, erinevaid niisutavaid baasõlisid ja eeterlikke õlisid.
 
Trend liigub sinnapoole, et ka tavašampoonidesse lisatakse looduslikke õlisid või taimeekstrakte, kuid võimutsema kipuvad ikkagi sünteetilised ained ja sisult looduslikuks see toodet päris ei tee. Tegelikult ei tähenda ka ökosertifikaadiga šampoon, et on täielikult sünteetiliste ainete vaba. Isegi looduslikku toorainet võib töödelda nii põhjalikult, kuni tulemus kujuneb suhteliselt tehislikuks.
 
Looduslike šampoonide kasu. Nii nagu ka tavašampooni puhul, ei pruugi iga looduslik šampoon kohe teie juustele sobida. Tasub katsetada erinevaid, et leida endale just see õige. Looduslikke šampoone kasutades võite avastada, et juuksed on puhtamad ja kadunud on lõhkised juukseotsad.
 
Kokose pulberšampoonid sobivad kõikidele juuksetüüpidele, ka kahjustatud ja värvitud juustele. Just peanaha probleemide (kuivus, kestendavus, kõõm, ülitundlikkus) korral on meie šampoonist abi saadud. Oleme mõelnud ka sellele, et šampooni loputusvesi sisaldab ainult bioloogiliselt lagunevaid aineid ning nii ei kahjusta me ümbritsevat keskkonda ega meie väikseid kalalisi.
Nii et ärge kohe alla andke, vaid proovige ja leidke endale see õige ökošampoon, millega rahule jääte!