Nahalööve. Kuidas see tekkis?

03.03.2018

 

Kui sa kasutad looduslikku deodoranti ja su  nahk hakkab sügelema või muutub punaseks, siis esimene asi on vaadata deodorandi tagaseljale ja otsida süüdlaslikke koostisosi.

Võibolla on see söögisooda, mõtled omaette. Võibolla hoopis mõni eeterlik õli. Ja kuigi ka see kõik on võimalik, siis üheks nö. süüdlaseks võib hoopiski osutuda, mille peale sa elu sees ise ei tule - su enda higi.

Su enda higi. Kui sa kasutad looduslikku deodoranti, siis higistad sa sellegipoolest, sest koostisosades pole ühtegi ainet, mis higinäärmed ära ummistaks ja higistamist blokeeriks (nagu näiteks alumiinium). Nii et su kaenlaalused ei ole nii kuivad kui antiperspiranti kasutades. Niiskus teeb naha kleepuvamaks ning kui sellest tekib hõõrdumine, siis sellest võib tekkida lööve. Lõpuks võib kaenlaaluse nahk sügelema hakata ja muutuda isegi kuivaks. Sellist löövet nimetatakse intertrigo ja see on üsna levinud nahaärrituse põhjuseid looduslikku deodoranti kasutades.

Aga söögisooda? Söögisooda allergiat kui sellist ei ole olemas. Sellegipoolest võib inimene saada soodast nahaärrituse, mille nimeks kontaktdermatiit. On olemas kahte sorti dermatiiti: lihtne ja allergiline. Söögisoodast saadud reaktsioonid jäävad lihtsa kontaktdermatiidi alla. Lihtsa kontaktdermatiidi korral tekib lööve otseselt ärritajaga kokkupuutunud nahal. Söögisooda on aluseline, nii et kui suured kogused on nahal pikka aega, võib see nahka ärritada, sest see viib naha pH tasakaalust välja tekitades niiskuse kadu. Seepärast on oluline teada, kuidas deodoranti kasutada.

Naha pH tase. Tuleb ka märkida, et naha pH tase on individuaalne ja ka naha tundlikkus inimestel erinev. Siiski enamike inimeste jaoks on vähene aluseline kontsentratsioon täiesti ohutu. Naha pH võib tasakaalust välja viia erinevad põhjused nagu näiteks teie toidusedel või nahahooldusvahendid, mida kasutate. Näiteks tavaseep on kõrge aluselise tasemega. Ja kas te teadsite, et vanuse kasvades muutub teie nahk aluselisemaks? Paljud muud faktorid nagu stress, füüsiline aktiivsus, tervislik seisund,  medikamendid ja keskkonna saastatus mõjutavad naha pH taset.

Deodorandi kasutamine. Deodoranti tuleks nahale määrida paari tõmbega õhukese kihina. Seepärast oleks hea deodoranti kõigepealt paar sekundit vastu nahka hoida, et see soojeneks, libiseks paremini ja jätaks nahale õhukese kihi. Hea, kui deodoranti ei määriks peale liiga tihti, paarist korrast päevas piisab. Nahale oleks kasulik, kui jätaks kord nädalas deodorandi kasutamise hoopiski vahele. Deodoranti ei tasuks peale määrida ka kohe peale raseerimist.

Lühikesest deodorandiga kokkupuutest võib ärrituse saada ka inimene, kellel nahafunktsioonid nõrgenenud, näiteks vähivastase kiiritusravi tõttu või on põdenud mingit muud rasket haigust.

Kui lööve on ikkagi tekkinud, siis peab deodorandi kasutamise koheselt lõpetama. Üks hea ja lihtne viis naha pH-d uuesti tasakaalustada, on määrida paar korda päevas veega lahustatud õunaäädikat vatipadjaga kaenla alla. Muide, õunaäädikas on ka efektiivne looduslik higistamisevastane vahend!